Причини
і наслідки:

як ми пояснюємо соціальні явища
Header image


Причинно-наслідкова або каузальна доказовість


Це центральна для багатьох цілей науки, таких, як пояснення соціальних явищ та формування громадських політик. Чи зумовлена відмова від вакцинації низьким рівнем освіти? Чи впливає децентралізація на довіру до влади? Як використання смартфонів позначається (або ні) на психологічному здоров’ї підлітків? Все це причинно-наслідкові питання, відповіді на які вимагають не лише якісного методологічного інструментарію, а й глибинного розуміння, що таке каузальність взагалі.

Під час школи ми поговоримо про:
  • Кілька усталених способів міркування про причинно-наслідкові зв’язки, зокрема інтервенціоністський та механістичний підходи. Оскільки останній виник в передусім в контексті біології, ми поглянемо на спроби пересадити його на ґрунт соціальних наук, а також поговоримо про відмінність причинних механізмів в біології та в суспільних науках.

  • Методологічні проблеми, пов’язані зі встановленням причинно-наслідкових зв’язків у соціальних дисциплінах. Зокрема, ми розглянемо питання, чи необхідно використовувати експериментальні методи, і яку роль відіграють квазі-експериментальні підходи, засновані на даних спостереження? Яка роль останніх у контексті подолання кризи довіри (credibility crisis) до причинно-наслідкових тверджень у соціальних науках?
  • Розглянувши низку питань, пов’язаних із розумінням природи каузальності та встановленням причинно-наслідкових зв’язків, ми поміркуємо над дещо інакшою, але пов’язаною темою: що таке причинне пояснення? Дуже часто, вивчаючи певне явище, ми намагаємось його пояснити певною причиною; проте оскільки більшість явищ зазвичай мають цілу низку причин, ми часто робимо вибір на користь тих, які відповідають нашому дисциплінарному спрямуванню, етичним або політичним переконанням. У філософії науки ця проблема має назву причинного вибору (causal selection); вона чудово демонструє, як позиційність дослідниць/-ків та цінності, які вони поділяють, здатні спрямовувати наукові дослідження в певне русло.
  • Розуміти, що таке каузальність

    — це базова навичка, які потрібна нам для того, щоб бути впевненими дослідницями/дослідниками і вчитись вправно теоретизувати. Під час школи ми поміркуємо над тим, якого типу причинно-наслідкові пояснення цікавлять кожного з нас, що також дасть нам змогу зрозуміти більше про власну дослідницьку позицію і фактори, які її зумовлюють.


    Авторка програми – Олеся Бондаренко (PhD з історії та філософії науки, Кембриджський  університет).
    Запрошена викладачка Київської школи економіки (KSE). З квітня 2024 року - постдок в Інституті еволюційних
    та когнітивних досліджень імені Конрада Лоренца (Австрія).

    Наукові інтереси Олесі: побудова наукової теорії, причинно-наслідкові зв'язки, вимірювання, роль епістемічних
    і неепістемічних (етичних або політичних) цінностей в науці, інтегративні біосоціальні дослідження.

    Чекаємо на школі дослідниць та дослідників, які:
    • вважають питання “що ми знаємо про своє суспільство?” центральним і хочуть працювати
      з теоріями на просунутому рівні
    • шукають спосіб розхитати звичні для себе дисциплінарні пояснення
    • повертаються до питання “і що?” знову і знову, щоб досягати точності у розумінні суспільства,
      в якому живемо
    • прагнуть підсилити свої дослідницькі навички інструментарієм з галузі теорії та філософії науки



    4 онлайн-семінари по 2 години

    Субота, 15 червня, 11:00-14:00
    Субота, 22 червня, 11:00-13:00
    Субота, 29 червня 11:00-13:00
    Неділя, 7 липня 11:00-14:00

    Причини і наслідки

    4300 грн

    Онлайн

    Дедлайн реєстрації – 10 червня

    Можлива оплата частинами


    Якщо ви не можете сплатити повну вартість, але потребуєте участі для вашого професійного розвитку — заповнюйте форму реєстрації і обов'язково напишіть нам про це
    Реєстрація