Сьогодні нам бракує понять, концептуальних рамок і підходів, які дозволили б говорити про суспільство під час війни мовою соціальних наук. У перші місяці російського вторгнення дослідники відчули фахову дезорієнтацію і вона є цілком закономірною, адже війна парадоксальним чином завжди залишалася маргінальною темою в соціологічному теоретизуванні. Деякі автори навіть говорять про феномен «витіснення війни» із соціологічного мислення, як про важливу проблему, через яку ми значною мірою й неспроможні переконливо висловлюватись.
А якщо не дезорієнтовані — то з ким говорити, кого ще почути?
Саме це наштовхнуло нас на думку провести школу, присвячену теоретизуванню під час війни. Для нас теоретизування — це передусім пошук причинно-наслідкових зв’язків, робота зі спостереженнями, здогадами, метафорами, інтуїцією і уявою. Це саме той момент, коли ми будуємо свої моделі пояснення світу.
Зустріч 1. Загальна теорія
Які дослідницькі проблеми бачать учасниці й учасники семінару? Якою є роль й відповідальність соціального дослідника? Що саме ми маємо на увазі, коли говоримо про «докорінні зміни і процеси», які відбуваються в українському суспільстві? Що це за зміни і процеси? Які вони? Ми спробуємо конкретизувати ці зміни і «перекласти» на мову теорії, а також побачити те, що теорія не схоплює. Як результат, ми матимемо кілька мап.
Зустріч 2. Створення дослідницьких питань
Ми свідомо не задаємо конкретних рамок школи, щоб відштовхуватись від живих запитів і спостережень групи. Ми хочемо, щоб учасники створили дослідницькі питання прямо на школі, обговорили їх разом і з куратором курсу. Це важливий досвід, який навчає якісно робити це самостійно в інших контекстах. Тому на цей семінар ми почитаємо тексти і сформулюємо дослідницькі питання для наступних зустрічей.
Ключові слова, які ми пропонуємо: спротив, дієздатність/агентність, солідарність, провина, колективна відповідальність, травма, ідентичність, ворожнеча, деколонізація, націєбудування, націоналізм, пропаганда, мобілізація, дисциплінарні практики, авторитаризм, тоталітаризм, демократія.
Зустрічі 3, 4, 5. Складні питання
Ми домовимось про те, які тексти ми читаємо та будемо шукати відповіді на наші питання у форматі семінарського заняття.
Зустріч 6. На цю зустріч кожен учасник підготує власний проєкт (тексти, есеї тощо).
Куратор школи Артемій Дейнека — викладач кафедри теорії та історії соціології факультету соціології КНУ імені Тараса Шевченка. Редактор і співзасновник часопису «СВОЄ»
Онлайн
Можлива оплата частинами